logonanoSoft2.gif, 1 kB

Mikroradič 8051

Tento jednočipový mikropočítač programujem už hodne dlho. Aj keď je dnes na trhu obrovské množstvo rôznych typov mikropočítačov, považujem 8051 za práve ten ktorý je vhodný pre začiatok práce s mikroradičmi. Sám som s ním začínal. Všetky princípy ktoré som sa vtedy naučil sa stále používajú. Prechod na iný typ mikroradiča spočíva v podstate iba v naštudovaní inštrukného súboru a integrovaných periférnych obvodov.

Na týchto stránkach by som sa chcel venovať mikroradičom rodiny 8051. Konkrétne dávam prednosť klonu AT89S8252 od firmy ATMEL nakoľko ma niektoré veľmi výhodné vylepšenia oproti klasickej 8051. Dúfam že tu nájdete zaujímavé rady a postupy ako začať programovať tento jednočipový mikropočítač. Častokrát na internetových fórach čítam príspevky zaujemcov, ktorý sa chcú naučiť pracovať s mikroradičmi. Rozhodol som sa vytvoriť sadu lekcií v ktorých by sa záujemca naučil základným postupom.

Skúsim netradičný prístup, ktorý bude spočívať v tom, že zoznamovanie sa s problematikou bude prostredníctvom kontrétnych úloh, ktoré som sám niekedy pomerne dlho riešil. Vychádza to z mojej skúsenosti s mladými elektrotechnikmi, ktorí považujú programovanie mikropočítačov za zložité, náročné na vedomosti a finančné prostriedky a pokiaľ to nejde hneď a ľahko, tak sú sklamaný. Čo sa týka vedomostí tak je to pravda, ale len do určitej miery. Každý si môže zvoliť hĺbku znalostí do ktorej bude chcieť preniknúť. No a čo sa týka finančných nárokov, tak tie sú skutočne minimálne. Ceny obvodom sú desiatky, maximálne stovky korún. Potrebné programové vybavenie existuje voľne dostupné. A potrebné technické zariadenia sa dajú ľahko postaviť v amatérskych podmienkach.

Hlavná stránka